Mechanizm opalania

Słońce już kusi do korzystania z kąpieli słonecznych, ale  co dzieje się  podczas opalania? Przeczytaj i skuteczniej chroń swoje zdrowie zdobywając upragnioną opaleniznę.

Brązowa skóra jest modna, kusi wielu do tego stopnia, że nawet przy braku słońca korzystają z solarium czy samoopalaczy, nadchodzą jednak wakacje i wielu z nas wyłoży się na plażach czy w parkach by zdobyć trochę brązowej skóry. Pamiętaj aby opalać się z głową, a pomoże Ci w tym poznanie mechanizmów jakie dzieją się wewnątrz ciała podczas opalania

1. Rozgrzany do czerwoności

Promienie słońca działają trochę jak mikrofalówka. Rozgrzewają Twoją skórę, dlatego odkrywając swój tors na plaży najpierw czujesz błogie ciepło i niemal fizyczne wrażenie, jakby słońce się opalało. Skóra jest największym organem, dlatego ciało od razu przystępuje do obrony przed uszkodzeniem. Pod wpływem ciepła naczynia krwionośne rozszerzają się aby przyspieszyć wymianę cieplną i zapobiec przegrzaniu, dlatego też szybko Twoja skóra staje się czerwona.

Chwilę później okazuje się jednak, że to za mało dlatego skóra uruchamia gruczoły potowe, których zadaniem jest schłodzenie skóry. Musisz jednak pamiętać, że intensywne pocenie się powoduje utratę wody, musisz koniecznie dużo pić, nawet szklankę wody na każde pół godziny, chociaż nie zalecamy dłuższych kąpieli słonecznych niż właśnie 30 minut. Pamiętaj też, że nie musisz leżeć plackiem na plaży by być wystawionym na działanie promieni UV, nawet podczas spaceru uzupełniaj płyny!

2. Hormony, witaminy i cała ta chemia

Jak to się dzieje, że skóra zmienia kolor? Promienie słoneczne powodują aktywowanie wytwarzania większej ilości melaniny, naturalnego barwnika skóry, który ma chronić skórę przed zniszczeniami. Dlatego właśnie mieszkańcy krajów położonych bliżej równika mają ciemniejszą skórę.

Słońce to również reaktor do produkcji endorfin – hormonu szczęścia, dlatego sprawia nam to taką przyjemność i mamy więcej energii i dlatego też opalanie może uzależnić. Endorfiny działają jak narkotyk dla naszego umysłu, dlatego opalajmy się z głową.

Na koniec skóra pod wpływem światła słonecznego wytwarza witaminę D, która jest zbawienna dla naszego organizmu: wzmacnia kości, chroni przez nowotworami i chorobami serca.

3. Chroń się mądrze

Chociaż opalenizna wygląda imponująco pamiętaj o rozsądku. Podstawą jest krem z filtrem, chroni przed szkodliwymi promieniami UVA i UVB, minimum to filtr SPF30+. Nie zapomnij o nakryciu głowy, które pomoże ochronić Cię przez udarem słonecznym, który jest bardzo niebezpieczny, a na koniec uzupełniaj płyny. Latem pocimy się bardziej więc pij dużo, głównie wody lub napojów izotonicznych które nawadniają ale też uzupełniają utracone sole mineralne i elektrolity.

Staraj się nie opalać dłużej niż 30 minut. Promienie UV potrafią uszkadzać DNA, które uwalnia wolne rodniki, które powodują raka. Latem uważnie obserwuj znamiona, jeśli pojawią się nowe, lub te istniejące zmienią kolor bądź kształt udaj się do dermatologa. Unikaj też słońca w godzinach między 11, a 15 kiedy jest ono najsilniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Arrow
Arrow
Slider