Kierowco, uważaj na upały

Wakacyjne upały przed nami, szczególnie powinni na nie uważać kierowcy, wożący małe dzieci.

W gorące i bardzo słoneczne dni samo przebywanie w rozgrzanym samochodzie może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Szczególnie narażone są dzieci, badania Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej dowodzą, że małe ciała dzieci nagrzewają się 3 do 5 razy szybciej niż dorosłego człowieka.  Wysokie temperatury mają też niekorzystny wpływ na samego dorosłego prowadzącego pojazd. Powodują one osłabienie koncentracji oraz zmęczenie.

Nigdy nie zamykaj dzieci w samochodzie

W ubiegłych latach głośno było o przypadkach zamkniętych dzieci, ale również zwierząt w rozgrzanych samochodach podczas gdy opiekunowie robili zakupy. Pod żadnym pozorem nie można zamykać kogokolwiek w samochodzie narażonym na działania promieni słonecznych. Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, ponieważ pocą się one mniej niż dorośli, a co za tym idzie – ich ciała gorzej przystosowują się do wysokich temperatur. W dodatku najmłodsi szybciej się odwadniają. Tymczasem w upalne dni wnętrze samochodu szybko może nagrzać się do 60°C.

Mat. prasowe Renault Polska

Jeśli zauważymy, że w zaparkowanym aucie znajduje się dziecko, w pobliżu zaś nie można odnaleźć właściciela samochodu, należy wybić szybę i wyciągnąć je,
a następnie wezwać pogotowie albo od razu zadzwonić pod numer alarmowy 112. Szybka interwencja może ocalić życie – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Upał negatywnie wpływa również na zdolność do prowadzenia pojazdu. Może nie tylko wywoływać zmęczenie, lecz także wpływać na emocje kierowcy. Osoby narażone na oddziaływanie wysokich temperatur powietrza łatwiej się denerwują. Pogoda sprawia również, że osłabia się ich koncentracja i wydłuża czas reakcji. Kiedy jest gorąco, trudno też o głęboki sen, a niewyspanie pogarsza zdolność do prowadzenia samochodu.

Jak radzić sobie ze skutkami działania letniego słońca?

Przed rozpoczęciem jazdy samochodem, należy go przewietrzyć, a następnie korzystać z klimatyzacji. Trzeba zachować przy tym rozsądek, ponieważ zbyt duże różnice temperatur mogą sprzyjać przeziębieniom. Dodatkowo w czasie jazdy kierowca powinien zadbać o nawodnienie organizmu oraz nosić ubrania z przewiewnych, naturalnych tkanin – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Arrow
Arrow
Slider