Idealne nawodnienie

Człowiek nie wielbłąd, pić musi. Na rynku pojawia się co raz więcej napoi, które umożliwiają nam szybką rekompensatę utraconych elektrolitów. Dotyczy to zwłaszcza sportowców, którzy regularnie nawet przy wysokich temperaturach chodzą na trening.

Klasyfikacja napoi dla sportowców

Wyróżniamy trzy podstawowe napoje. W poniższej tabeli demonstrujemy różnice między nimi.

Obraz w treści 1

Czym są prawdziwe izotoniki?

Są to najbardziej popularne i „lubiane” napoje dla sportowców. Może dlatego lubiane ponieważ najbardziej dostępne. Dlatego to na nich się skupimy pod czas tego testu.

Unia Europejska reguluje: nie możemy wprowadzić na rynek napoju dla sportowców i od razu nazwać go izotonikiem. Nie ma tak dobrze.

Europejska Komisja ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów przedstawiła następujące wytyczne napojów, które można uznać za izotoniczne:

1)   osmolalność napoju musi zawierać się w przedziale 270 – 330 mOsm/kg

2)   kaloryczność napoju ma wynosić od 80 kcal/1000 ml do 350 kcal/1000 ml

3)   minimum 75% energii musi być dostarczone z cukrów o wysokim indeksie glikemicznym

4)   ma zawierać od 460 mg/l do 1150 mg/l sodu

Jak i ile pić? 

Wolno: podczas wysiłku należy pić małymi łykami, a nie „duszkiem” (np. wypicie szklanki napoju, czyli ok. 200-250 ml nie powinno trwać krócej niż minutę).

Schłodzone: Lepiej nie pić płynów bardzo zimnych, ale lekkie ich schłodzenie ułatwia wchłanianie, gdyż ciepłe napoje dłużej zalegają w żołądku. Ponadto płyny chłodne obniżają temperaturę ciała.

Dużo: Przyjmuje się, że podaż płynów powinna wynosić ok. 1 ml na 1 kcal zapotrzebowania energetycznego. Niektórzy zalecają wypicie ok.400-500 ml na 15-30 minut przed intensywnym wysiłkiem, aby stworzyć rezerwy wody w organizmie. W czasie wysiłku zaleca się dalsze podawanie 100-200 ml porcji płynu, co 15-30 minut. Po zakończeniu intensywnego wysiłku należy wypić dalsze 400-500 ml, nawet w sytuacji, gdy nie odczuwamy pragnienia, ponieważ bodziec wzbudzający pragnienie dociera z ośrodkowego układu nerwowego z opóźnieniem.

Domowy izotonik

Wymieszaj 1 litr wody, sok z jednej cytryny, 3 łyżki miody i 1/4 łyżeczki soli.

Autorem tekstu jest

mgr Nikola Szweda

Śląski uniwersytet medyczny w Katowicach, Wydział lekarski z oddziałem lekarski dentystycznym w Zabrzu. Katedra i klinika chorób wewnętrznych diabetologii i nefrologii w Zabrzu.
Biolog molekularny, genetyk i biotechnolog, doktorant Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Dyplomowany dietetyk. Prowadzi szereg kursów żywieniowo-dietetycznych oraz z zakresu Dobrych Praktyk Laboratoryjnych w specjalistycznych Centrach Edukacyjnych.

Ekspert z zakresu dietetyki, fizjologii i medycyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Arrow
Arrow
Slider