5 miejsc, które musisz zobaczyć zanim znikną

Są na świecie miejsca, które niedługo znikną z powierzchni ziemi. Warto je zobaczyć bo czasu jest niewiele.

1. Malediwy


1200 malowniczych wysp porozrzucanych po Oceanie Indyjskim są uznawane za jeden z rajów na ziemi. To tutaj możesz poczuć się niemal jak na bezludnej wyspie, w spokoju rozkoszować się turkusową wodą, białym piaskiem i szumem palm. Niestety, Malediwy giną na naszych oczach. Globalne ocieplenie i podnoszenie się poziomu wód powodują, że wyspy kurczą się chowając się pod taflą wody. Cały archipelag znajduje się tylko 1,5m nad poziomem oceanu, a prognozy ONZ przewidują, że poziom wód w najbliższych 80 latach wzrośnie o 60cm.

2. Wenecja


Jedno z najbardziej romantycznych miejsc na świecie, ukochane podobnie jak Paryż czy Nowy Jork. Wenecja to tak naprawdę miasto położone na wodzie, poprzecinane gęstą siecią kanałów z roku na rok nawiedzane jest przez powodzie, które w ostatnich latach niezwykle się nasiliły. Podobnie jak Malediwy, Wenecję czeka nieuchronne zniknięcie pod wodą przez podnoszący się poziom wód.

3. Kilimandżaro


Kilimandżaro to niesamowita góra. Wchodzi w skład Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów świata. Jest najbardziej dostępna i najłatwiejsza do zdobycia z nich wszystkich. Aby dostać się do śnieżnego wierzchołka musimy przedrzeć się przez las tropikalny, tundrę i wrzosowiska. W środku gorącego kontynentu afrykańskiego zachwyca nas widokiem swojej śnieżnej kopuły, która niedługo całkowicie. W ciągu ostatnich 100 lat kopuła stopniała o 85%, a badacze przewidują, że do 2025 roku, zniknie całkowicie. Pozostało nam więc bardzo mało czasu…

4. Wielka rafa Koralowa


Wielka rafa u wybrzeży Australii na pewno wielu z nas zapadła w pamięć dzięki małej rybce Nemo, która zgubiła się i płynęła przez ocean aż do Sydney. Piękna podwodna sceneria jest miejscem, gdzie żyje kilka tysięcy gatunków podwodnych stworzeń. Niestety delikatna rafa jest bardzo podatna na wzrost temperatury wody i nieustanne zanieczyszczanie wód dlatego może całkowicie obumrzeć w ciągu najbliższych dekad, a co za tym idzie kilka tysięcy gatunków ryb i roślin, które żyją w symbiozie z rafą stracą swój dom.

5. Szanghaj


Miasto, które jest domem dla 20 milionów ludzi może w ciągu kilku najbliższych dekad zniknąć z powierzchni ziemi. Podmokłe tereny, na których zostało wzniesione rok do roku zapada się pod ciężarem populacji i budynków. W ciągu ostatnich 90 lat miasto zapadło się o 2,5 metra, a obecnie zapada się o 1,25cm rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Arrow
Arrow
Slider