10 urodziny iPhone

29 czerwca 2007 roku Apple wprowadziło do sprzedaży iPhone’a – Urządzenie, które zrewolucjonizowało rynek telefonów.

Telefon z nadgryzionym jabłkiem był rewolucją, choć nie obyło się bez kilku wpadek. Dotykowy ekran był już wprawdzie znany lecz teraz użyto obsługi palców i to nie jednego, lecz wielu w technologii multitouch. Urzadzenia dotykowe stały się teraz łatwiejsze w użytkowaniu i bliższe użytkownikowi. Aby z niego korzystać trzeba było go dotknąć.
Steve Jobs na prezentacji reklamował iPhone’a jako telefon, iPod i przeglądarka internetowa w jednym. Faktycznie nowy telefon łączył te funkcje. Poza pisaniem SMSów i telefonowaniu można było posłuchać muzyki i surfować po sieci dzięki wygodnej przeglądarce Safari. Niestety ten model nie obsługiwał MMSów ani nie nagrywał filmów.

10 lat i specjalny iPhone?

We wrześniu Apple zaprezentuje nową generację iPhone’a. W sieci krążą plotki o nowym telefonie i o tym, że Apple ma w jakiś sposób uhonorować 10tą rocznicę specjalną edycją telefonu z nadgryzionym jabłuszkiem. Czy tak się stanie, dowiemy się na prezentacji, którą poprowadzi Tim Cook.

This slideshow requires JavaScript.

iPhone na przestrzeni dekady

iPhone
Pierwszy iPhone był rewolucją w swojej klasie, otworzył nowy etap smartfonów. Posiadał dotykowy ekran z obsługa multitouch, wygodną przeglądarkę internetową i interfejs dotykowy pozwalający na nowy sposób korzystania z telefonu. Miał aluminiową obudowę i korzystał z łączności EDGE.

iPhone 3G
Po roku Apple zdecydowało się na dodanie łączności 3G i modułu GPS do swojego telefonu, a obudowa była wykonana już z plastiku w kolorze czarnym wykończonego na wysoki połysk co oczywiście powodowało ultraszybkie rysowanie.

iPhone 3Gs
Dwukrotnie szybszy od poprzednika, lepsza bateria i w końcu MMSy. Apple poprawiło kilka swoich błędów i dodało łączność HSDPA oraz funkcje Voice Control.

iPhone 4
Mała rewolucja w iPhone’ach. Telefon zmienił design, który chwalony był przez wielu. Ostre krawędzie dodały słuchawce uroku i lepiej trzymała się w dłoni. Zastosowano po raz pierwszy wyświetlacz retina, który zabił piksele. Obudowa wykonana była z dwóch tafli szkła. Dodano rozmowy FaceTime i multitasking.


iPhone 4s
Ten sam design – nowe możliwości. W telefonie po raz pierwszy użyto procesora z serii A – A5. W nowym iOS dodano Siri, która niestety dostępna była tylko w tym modelu telefonu. Niestety nie obyło się bez wpadek. Błąd konstrukcyjny spowodował, że gdy trzymaliśmy telefon w określony sposób łącząc ze sobą dwie części ramki – gubił zasięg.

iPhone 5
Apple zdecydowało się odświeżyć nieco design telefonu zachowując jego bryłę. Szklane plecki zamieniono na aluminiowe. Telefon również wydłużył się zwiększając przekątną ekranu do 4 cali. Dodano łączność LTE.

iPhone 5s
Ten telefon wprowadził chyba najwięcej rewolucji w gamie iPhone’ów dotąd. Nowy, 64-bitowy procesor A7 i drugi koprocesor M7 do obsługi kompasu, żyroskopu, akcelerometru, czytnik linii papilarnych i nowy system iOS7, który wprowadził obecnie znany design. Z realistycznych ikonek przeszliśmy na flat-design. 5s jest chyba jednym z najpopularniejszych telefonów, z którego do dziś korzysta wiele osób, a doczekał się również reedycji z postaci modelu SE, który wygląda tak samo jak 5s, lecz ma nowe wnętrzności.

iPhone 5c
Wydany w tym samym roku co 5s telefon miał dokładnie identyczne wnętrze do model 5. Obudowa wykonana była z poliwęglanu w wielu ciekawych kolorach. Telefon miał być odpowiedzią na mniej zamożnych klientów i takich, którzy chcą mieć iPhone’a, ale nie koniecznie najmocniejszy model.

iPhone 6 i 6 plus
Zupełnie nowy design, obłe krawędzie i dwa rozmiary – 4.7 i 5.5 cala. Apple Pay, slow motion czy continuity czyli korzystanie z SMSów i rozmów na MacBooku i iPadzie podłączonym do tego samego WiFi. Ten telefon jednak nie obył się bez wpadek podobnie jak iPhone 4. Telefony wyginały się w kieszeniach użytkowników, nazwano to „bendgate”.

iPhone 6s i 6s plus
Telefon identyczny wizualnie jak poprzednik, lecz wprowadzono tu funkcję 3D Touch rozpoznającą siłę nacisku na ekran, dodano możliwość nagrywania filmów w 4K i 2GB RAMu. Poprawiono równiez konstrukcję, dzięki czemu telefony już się nie wyginają.

iPhone SE
Co tu dużo mówić. Wspomniany wcześniej model wyglądał identycznie jak model 5s, posiadał jednak podzespoły z modelu 6s. Nic dodać, nic ując.

iPhone 7 i 7 plus
Model z designu podobny do poprzedników, wprowadził dwa nowe kolory: onyks – czyli czerń na wysoki połysk i matową czerń. 2,3GB i 3GB RAMu, optyczna stabilizacja obrazu, kontrowersyjny brak złącza słuchawkowego, które zastąpiło złącze lightning, optyczna stabilizacja obrazu, a model 7 plus posiada teraz nie jeden, a dwa obiektywy głównej kamery. Wodoodporność IP67 i… nowy przycisk Home, który już nie jest fizycznym przyciskiem, a panelem rozpoznającym siłę nacisku. Za efekt kliknięcia odpowiada teraz fenomenalny Taptic Engine.

Jaki będzie kolejny iPhone A.D. 2017?

Już niebawem dowiemy się jaki będzie kolejny, jubileuszowy już iPhone. Plotki głoszą, że będzie posiadał minimalne ramki, cały ekran będzie czytnikiem linii papilarnych, a być może Apple zaskoczy nas czymś jeszcze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Arrow
Arrow
Slider